Professional discussions

Vai jāveic trihinellas analīzes bebru gaļai, piedāvājot medījuma gaļas ēdienus viesu nama klientiem?

Atbilde: Vai jāveic trihinellas analīzes bebru gaļai, piedāvājot medījuma gaļas ēdienus viesu nama klientiem?

by Lauku Celotajs -
Number of replies: 0

Labdien!
Veikto izmeklējumu rezultāti rāda, ka trihinellas cirkulē savvaļas dzīvniekos, tai skaitā arī bebros. Gan Eiropas, gan Latvijas normatīvo aktu regulējums nosaka, ka meža dzīvniekiem, kas nomedīti, lai to gaļu tālāk lietotu uzturā, ir jāveic trihinellu klātbūtnes pārbaude. Latvijā regulāri konstatē pa kādam cilvēku saslimšanas gadījumam ar trihinelozi, un ik pa laikam mums ir arī masveida cilvēku saslimšanas ar trihinelozi.

Lai arī cik ilgi gaļa tiek cepta, vārīta, sautēta vai kā citādi termiski apstrādāta, nav simtprocentīgas garantijas, ka visi slimības ierosinātāji būs gājuši bojā. Parazītu kāpuri ir ieslēgti kalcija cistā, kur tie ir labi pasargāti kā no karstuma, tā aukstuma ietekmes. Arī ilgstoša sasaldēšana – pat pusgada vai gada garumā – nav drošs profilaktisks pasākums. Laboratoriskos pētījumos sasaldētajā gaļā pat pēc gada ir konstatēti dzīvotspējīgi Trichinella sp. kāpuri. Tādēļ gaļa, kas inficēta ar trihinellām, nav lietojama cilvēka uzturā. Viena parauga izmaksas Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajā  institūtā ”BIOR” ir, sākot no 13.89 eiro.

Ministru kabineta 2017. gada 17. oktobra noteikumos Nr. 624 “Prasības medījamo dzīvnieku un to gaļas apritei un piegādei nelielā apjomā galapatērētājam” ir noteiktas prasības, kas jāievēro un jānodrošina, lai medījamo dzīvnieku gaļu varētu piegādāt mazumtirdzniecības uzņēmumam. Tai skaitā jāveic dzīvnieka pēcnāves apskate. To medījuma apstrādes vietā veic apmācīta persona, kas papildus ir apguvusi ar Pārtikas un veterināro dienestu saskaņotas nomedītu dzīvnieku pēcnāves (post-mortem) apskates prasmes, vai dienesta pilnvarotais veterinārārsts. Noteikumi arī nosaka, ka novērojot jebkādas neatbilstības dzīvnieka uzvedībā pirms nomedīšanas vai veicot pēcnāves apskati, lēmuma pieņemšanai par gaļas tālāku izmantošanu, ir jāpieaicina Valsts pilnvarots veterinārārsts.

Cieņā,
Irita Lāce
Zemkopības ministrijas
Veterinārā un pārtikas departamenta
Pārtikas drošuma un higiēnas nodaļas
vecākā referente
e-pasts Irita.Lace@zm.gov.lv
Tālr: 67027200 fax: 67027205