Profesionālās diskusijas

Likumdevēji izslēdz gaismu Latvijas laukos

Likumdevēji izslēdz gaismu Latvijas laukos

Nosūtīja Lauku Celotajs
Atbilžu skaits: 13

Šī gada 3. novembrī „Lauku ceļotāja” valdes sēdē tika nolemts „skandalēt” - skaidrojot atbildīgajām ministrijām un izsakot publiski mazo uzņēmēju problēmas, kuras rodas saistībā ar jaunajām likumdošanas izmaiņām (sociālais nodoklis, kases aparāti, bezdarbnieku pabalsti, elektroenerģija). Izmaiņas kopumā rada nesamērīgi lielu izmaksu slogu, kas daudziem mazajiem uzņēmējiem liek nopietni apsvērt savas uzņēmējdarbības turpmākās iespējas. Valde vienojās apkopot un skaidrot problēmas vēstulē iesaistītajām ministrijām, uzrunājot arī medijus. Valdes atklātā vēstule/ziņa presei lasāma http://www.celotajs.lv/lv/news/item/view/601 .

Zemāk publicējam arī citu uzņēmēju un organizāciju atsauksmes par situāciju. Paldies visiem, kas iesaistās, lai aizstāvētu kopīgās intereses!

Atbildot uz Lauku Celotajs

Re: Likumdevēji izslēdz gaismu Latvijas laukos

Nosūtīja Lauku Celotajs

Labdien,
Paldies Jums, ka pārstāvat mūs un iestājaties par mums. Lieki piebilst, ka mēs 100 procentīgi pievienojamies vēstulē rakstītajam.

Tieši aizvadītajā nedēļā ģimenē (uzņēmumā) pārrunājām to, ka nespēsim vairs tūrisma klusajā-ziemas sezonā turpināt maksāt visiem "pusaldziņas" kā to aiz laba prāta darījām līdz šim. Saprotams, ka objektīvi ziemā darba tūristu uzņemšanā tik tiešām nav tik daudz, lai nodarbinātu visus, un neviens nevarētu pārmest, ja tiešām stātos bezdarbniekos, taču aiz cieņas pret valsti un droši vien aiz cieņas pašiem pret sevi, centāmies visu ziemu saglabāt darbavietas pusslodzes režīmā - vienkārši uz tā rēķina, ko bija izdevies nopelnīt vasaras sezonā. Tik daudz spējām pavilkt un nebija žēl, ka tas "pusnodoklis" aiziet valstij, lai gan neko neesam nopelnījuši. Pēc jauno likuma normu ieviešanas - t.i. minimālās sociālā nodokļa summas noteikšanas - gan nekas cits vairs neatliks kā stāties bezdarbnieku rindās.

Elektrība ir otrs sāpīgākais jautājums: jaunā sistēma, kas būtībā liek maksāt ne tik daudz par patērēto elektroenerģiju, bet "potenciāli patērējamo" elektroenerģiju (t.sk. par enerģiju, kas realitātē netiek izmantota), ir izteikti naidīga tūrisma uzņēmumiem, jo mūsu bizness ir absolūti sezonāls. Vasarā mums vajag daudz elektroenerģijas, bet ziemā - praktiski nevajag vispār.
Savā starpā domājam, ka vajadzētu runāt ar Sadales tīkliem un prasīt, lai tie piedāvā kompleksu risinājumu visiem tūrisma uzņēmējiem. Mums, piemēram, derētu kaut vai tāds elementārs risinājums, ja Sadales tīkli ik gadu 1. maijā palielinātu jaudu mūsu saimniecībai un 30. septembrī atkal to samazinātu. Nav problēmu - viss, kas jāizdara, ir tīri tehniska lieta - drošinātāju nomaiņa, kas ir vienkāršs darbiņš. Principā varam izdarīt to paši, ja vien tiek atļauts noņemt Latvenergo plombējumu no elektrības kastes. Varam arī samaksāt kādu simbolisku naudiņu par elektriķa izbraukumu. Tas gan tikai viens no risinājumiem, kādus saskatām. Svarīgi saprast, ka risinājumu iespējas pastāv - lai ST paši piedāvā sev pieņemamos risinājumu variantus.
Bet citādi situācija ir ārkārtīgi netaisnīga pret tūrisma uzņēmēju.

Lai mums kopā izdodas.

Ar sveicieniem,
Agris un Perro ģimene no "Leiputrijas"

Atbildot uz Lauku Celotajs

Re: Likumdevēji izslēdz gaismu Latvijas laukos

Nosūtīja Lauku Celotajs

Sveiki!

Izlasot Asnātes Ziemeles sāpīgo, precīzo un situāciju atspoguļojošo rakstu “Likumdevēji izslēdz gaismu Latvijas Laukos”, saku paldies autorei par tā sarakstīšanu un līdera lomas uzņemšanos.  Manas pārdomas pēc tā izlasīšanas – ja vien Latvijas pašvaldību tūrisma speciālisti un mazie lauku tūrisma uzņēmēji varam kā palīdzēt un iesaistīties kopīgā rīcībā, domāju, ka vairums ir gatavi iesaistīties.  Varbūt ir pienācis laiks valdības vīriem par sevi atgādināt, tāpat kā to darīja pedagogu un mediķu saime?!

 Ar cieņu,
Sanita Soma -
Madonas novada pašvaldības
Uzņēmējdarbības un tūrisma attīstības nodaļas
tūrisma darba organizatore
tel. 29130437,
e-pasts: tic@madona.lv


Atbildot uz Lauku Celotajs

Re: Likumdevēji izslēdz gaismu Latvijas laukos

Nosūtīja Lauku Celotajs

Labdien !

LOSP ar un par šo nodokļu jautājumu cīnās un strādā jau no vasaras sākuma. Esam tikušies ar FM, VID, ZM, LM, LTRK specialistiem, izskatījuši vairākākās sēdēs, piedalījušies MK sēdēs, Saeimas Tautsaimniecības un Budžeta komisijās, diemžēl šajā sociālā nodokļa nesaimnieciskajā piedāvājuma jautājumā neesam sadzirdēti. Pat LM nesaprot, ka bezdarbs laukos palielināsies un izmaksājamie pabalsti pieaugs. Arī masu mēdijos esam bijuši.

Nepilnība iespējams ir nespējā laukus pārstāvošajām NVO savstarpēji koordinēties un apvienoties. 

Ar cieņu,

LOSP izpilddirektors
guntis.vilnitis@losp.lv


Atbildot uz Lauku Celotajs

Re: Likumdevēji izslēdz gaismu Latvijas laukos

Nosūtīja Lauku Celotajs

Šī brīža rezultāts: 15. novembrī notika Sociālo un darba lietu komitejas sēde, kurā piedalījās „Lauku ceļotāja” valdes locekle un viesnīcas "Roja" īpašniece Zane Vaivode, lai pārstāvētu mazo lauku tūrisma uzņēmēju intereses saistībā ar gaidāmajām likuma izmaiņām par obligāto VSAOI iemaksu likmi, kas paredz būtisku nodokļu sloga pieaugumu sākot no 2017. gada 1. janvāra. Uzstāšanās guva zināmu rezonansi, vairāk skatieties TV ziņu reportāžā sižetā no 01:35 min:
http://tvplay.skaties.lv/parraides/tv3-zinas/786323….

Sēdes rezultātā tiks veidota darba grupa, kurā tiks pārstāvēti mazie uzņēmēji, lai rastu risinājumu esošajai situācijai. Turpināsim sekot notikumu gaitai un aktīvi iesaistīsimies darba grupā.

Atbildot uz Lauku Celotajs

Re: Likumdevēji izslēdz gaismu Latvijas laukos

Nosūtīja Lauku Celotajs

Labdien!

Saeimas sekretāra biedrs Gunārs Kūtris ir iepazinies ar Jūsu 2016.gada 10.novembrī Saeimā e-pasta veidā saņemto iesniegumu (reģ.Nr.3/2069-12/16).

Informējam, ka Saeimas sekretāra biedra uzdevumā Jūsu iesniegums ir nodots zināšanai Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai, visām Saeimas frakcijām un pie frakcijām nepiederošajam deputātam Artusam Kaimiņam.


Cieņā

Saeimas Sabiedrisko attiecību biroja
Apmeklētāju un informācijas centrs
Tālr.: +371 67087321
Fakss: +371 67087244
E-pasts: info@saeima.lv

www.saeima.lv
www.twitter.com/jekaba11
www.flickr.com/saeima
www.youtube.com/SaeimaSAB
www.instagram.com/jekaba11
www.vimeo.com/saeima

Atbildot uz Lauku Celotajs

Re: Likumdevēji izslēdz gaismu Latvijas laukos

Nosūtīja Lauku Celotajs

Par Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas 15. novembra sēdi ziņo arī portāls Latvijas Sabiedriskie mediji, citējot sēdes dalībnieku - dažādu nozaru uzņēmēju un NVO pārstāvju viedokļus un argumentus, kā arī ievietojot saiti uz LR-1 ziņu sižetu. Sēdes rezultātā jaunizveidotajai darba grupai dažu nedēļu laikā būtu jāvienojas par to, vai likumā nosakāmi izņēmuma gadījumi, kad sociālās iemaksas par nepilnu laiku strādājošiem darbiniekiem tomēr nav jāveic pilnā apmērā. Ziņa lasāma http://www.lsm.lv/lv/raksts/latvija/zinas/par-socialo-iemaksu-atvieglojumiem-nepilnu-slodzi-stradajosajiem-meginas-vienoties-dazu-nedelu-laika.a210285/ .

Atbildot uz Lauku Celotajs

Re: Likumdevēji izslēdz gaismu Latvijas laukos

Nosūtīja Andris Kudlāns

Asnāte, piekrītu Jums 100% ! Varbūt jāmēģina rīkoties savādāk , kā to dara ārsti , skolotāji? Ieteiktu nākošo LC sapulci rīkot pie Saemas !

Ar vislabākajiem novēlējumoiem

motelis Brencis

Atbildot uz Lauku Celotajs

Re: Likumdevēji izslēdz gaismu Latvijas laukos

Nosūtīja Lauku Celotajs

Publicējam Finanšu ministrijas Tiešo nodokļu departamenta atbildi uz "Lauku ceļotāja" valdes vēstuli.

Ļ.cien. A. Ziemeles kundzei

asnate@celotajs.lv

 Finanšu ministrijas Tiešo nodokļu departaments ir saņēmis un izskatījis Jūsu š.g. 10.novembra e-pasta vēstuli, un atbilstoši savai kompetencei izsaka viedokli.

Informējam, ka vienlaicīgi ar minimālo valsts sociālās apdrošināšanas obligāto  iemaksu ieviešanu mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem tika samazināta mikrouzņēmumu nodokļa likme no 9% līdz 5%, izslēdzot no mikrouzņēmumu nodokļa likmes valsts sociālās apdrošināšanas obligāto  iemaksu daļu. Minētās izmaiņas tika rosinātas, jo tika konstatēts, ka par mikrouzņēmumos nodarbinātajiem (kuru vidējā alga ir 500 euro mēnesī) ilgstoši netiek veikti valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksu (VSAOI) maksājumi, kas  nodrošinātu personām adekvātas sociālās garantijas. Vēršam uzmanību, ka  likums “Par valsts sociālo apdrošināšanu” paredz minimālo VSAOI ieviešanu pakāpeniski, t.i., 2016.gads - sagatavošanās periods; 2017.gads - minimālo VSAOI maksājumu rēķina no ¾ no minimālās algas un tikai, sākot ar 2018. gadu, minimālo VSAOI maksājumu rēķina no minimālās algas.

Mūsuprāt, gan sabiedrībā, gan masu medijos, gan Saeimā, gan valdībā, iepriekšējo 3 gadu laikā, ir notikušas asas diskusijas par mikrouzņēmumu nodokļa režīma nākotni un mikrouzņēmumu darbinieku sociālo nodrošinājumu, kā arī Mikrouzņēmumu nodokļa likuma pārejas noteikumu 1.punkts, kas nosaka regulāru likuma piemērošanas izvērtēšanu, liek uztvert piesardzīgi šo speciālo nodokļa režīmu, tādēļ neuzskatām, ka grozījumi, kas paredz mikrouzņēmumos nodarbināto minimālu sociālo aizsardzību, būtu vērtējami kā negaidītas izmaiņas.  

Vēršam uzmanību, ka Latvijas nodokļu sistēma paredz tiesības izvēlēties, kādu nodokļu režīmu persona piemēros savai saimnieciskajai darbībai, tādējādi, ja persona uzskata, ka mikrouzņēmumu nodokļa režīms tai ir kļuvis nelabvēlīgs, tā, reorganizējot savu saimniecisko darbību, var kļūt par uzņēmumu ienākuma nodokļa vai iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāju, kurš nodokļus maksā vispārējā kārtībā.

Izprotot Jūsu bažas par situāciju Latvijas laukos, informējam, ka Saeimas Sociālo un darba lietu komisija organizē darba grupu par iespējamiem grozījumiem likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kurā piedalīsies vairāku ministriju un nevalstisko organizāciju pārstāvji.

Ņemot vērā, ka lielai daļa sabiedrības iebildumu pret minimālo VSAOI ieviešanu rodas no jauno normu nepārzināšanas, papildus vēlamies sniegt vienkāršotu informāciju, kas varētu kliedēt Jūsu bažas vai pārveidot saimniecisko darbību tā, lai nodokļu režīms nebūtu šķērslis saimnieciskās darbības veikšanai.

 

Vispārēja informācija par minimālo valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) objektu

Minimālais VSAOI objekts:

−        no 2017.gada 1.janvāra minimālais VSAOI objekts – par katru darba ņēmēju ir ¾ no valstī noteiktās minimālās algas jeb 285 euro;

−        no 2018.gada 1.janvāra minimālais VSAOI objekts - par katru darba ņēmēju ir valstī noteiktā minimālā alga jeb 380 euro.

 

Izņēmuma kategorijas, par kurām VSAOI parasts darba devējs var veikt no faktiskā objekta, bet Mikrozņēmumu nodokļa maksātājs no ½ no minimālā objekta:

−        Persona, kura ir sasniegusi pensionēšanās vecumu vai kurai ir piešķirta vecuma pensija

−        Persona, kurai līdz pensionēšanās vecumam palikuši ne vairāk kā 5 gadi un kura pirms tam vismaz 1 gadu bijusi bez darba

−        Persona ar I un II grupas invaliditāti

−         Persona, kura pirmreizēji kļūst par darba ņēmēju – pirmos trīs mēnešus

−         Persona līdz 24 gadu vecumam, kura mācās vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādē

−         Notiesātais, kurš tiek nodarbināts brīvības atņemšanas soda izciešanas laikā

Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs izņēmuma kategorijām VSAOI maksā ½ no minimālās VSAOI objekta, t.i., 2017.gadā 48,58 euro mēnesī, bet 2018.gadā 64,77 euro mēnesī.

 Mikrouzņēmumu nodokļu režīmā – par katru darbinieku (kas nav izņēmumu kategorijas) darba devējs katru mēnesi veic minimālo VSAOI maksājumu no saviem līdzekļiem, no valstī noteiktās minimālās algas.

no 2017.gada 1.janvāra - maksājums 97,16 (pie minimālās algas 380 euro)

no 2018.gada 1.janvāra - maksājums 129,54 (pie minimālās algas 380 euro)

 

Vispārējā nodokļu režīmā – minimālo VSAOI maksājumu veic darba devējs no saviem līdzekļiem no starpības starp faktiski noteikto algu un valstī noteikto minimālo algu.

Izņēmuma kategoriju nodarbinātajiem vispārēja nodokļu režīma darba attiecību gadījumā VSAOI maksājumus veic līdzšinējā kārtībā (nepiemēro minimālo VSAOI objektu).

 Ja persona, par kuru tiek piemērots minimālais VSAOI objekts, algota darba ienākumu gūst pie vairākiem darba devējiem, kas nav mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji, darba ņēmēja ienākumi tiek summēti un, ja samaksāts VSAOI objekts pārsniedz minimālo algu, tad pārmaksātā minimālā VSAOI daļa tiek atdota darba devējam vai novirzīta citu nodokļu parādu segšanai.

 Minimālo VSAOI objektu nepiemēro par kalendāra dienām, kad:

−        persona atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā

−        personai (bērna tēvam) ir piešķirts atvaļinājums sakarā ar bērna piedzimšanu

−        personai ir pārejošas darbnespējas, grūtniecības vai dzemdību atvaļinājums un izsniegta darbnespējas lapa "B"

−        persona atrodas bezalgas atvaļinājumā, kas piešķirts, jo personas:

  • aprūpē un uzraudzībā pirms adopcijas apstiprināšanas tiesā ar bāriņtiesas lēmumu nodots aprūpējamais bērns,
  • aprūpē ir bērns līdz trīs gadu vecumam,

-          iegūst augstāko izglītību pilna laika studiju programmā.

 Minimālo VSAOI mēneša obligāto iemaksu objektu piemēro proporcionāli tām pārskata mēneša kalendāra dienām, kurās persona ir darba ņēmējs!

 Situācija attiecībā uz mazajiem uzņēmējiem, kas reģistrējušies kā MUN maksātāji un kuriem nav darba ņēmēji

Šie uzņēmēji, ja tie nav kapitālsabiedrības, var izvēlēties, vai vēlas arī turpmāk būt MUN maksātāji, vai arī izmantot šādas iespējas:

1)      maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) vispārējā kārtībā (apliekamo ienākumu nosaka kā ieņēmumu un izdevumu starpību, piemēro 23% nodokļa likmi; šajā gadījumā maksātājam tiesības piemērot neapliekamo minimumu, atvieglojumus par apgādībā esošām personām), sasniedzot noteiktu apgrozījumu – kļūst arī par VSAOI maksātājiem;

2)      kļūt par patentmaksu veicēju, ja to atļauj izvēlētais saimnieciskās darbības veids (patentmaksas, t.sk., samazinātā patentmaksa, ietver IIN un VSAOI pensijas un invaliditātes apdrošināšanai. Patentmaksas maksātāji – fiziskas personas, kas drīkst darboties noteiktās jomās (amatniecība, floristika, privātie mājsaimniecības pakalpojumi, apģērbu, apavu izgatavošana un remonts, pulksteņu, slēdzeņu labošana u.c.), kam nedrīkst būt algoti darbinieki, ar 2017.gadu apgrozījums nedrīkst pārsniegt 15 000 euro gadā, patentmaksas apmērs 43-100 euro mēnesī, atkarībā no saimnieciskās darbības. Samazinātās patentmaksas maksātāji – darbojas iepriekš minētajās jomās, gada apgrozījums nepārsniedz 3000 euro, ir piešķirta vecuma pensija un tas nav algas nodokļa maksātājs, patentmaksas apmērs gadā 17 euro, bet pusgadā – 9 euro);

3)      ja persona gūst īres un nomas ienākumu, tā drīkst nereģistrēt saimniecisko darbību, ja par to ir paziņots Valsts ieņēmumu dienestā un iesniegts attiecīgais īres/nomas līgums, šīs personas maksā IIN pēc 10% likmes no ieņēmumiem (atskaitīt drīkst tikai nekustamā īpašuma nodokli).

 Situācija attiecībā uz darba ņēmējiem

Mikrozņēmumu nodokļa režīmā – par katru darbinieku darba devējs VSAOI veic no saviem līdzekļiem no valstī noteiktās minimālās algas (izņēmuma kategorijām ½ apmērā).

 Vispārējā nodokļu režīmā – no starpības starp faktiski noteikto algu un valstī noteikto minimālo algu – VSAOI veic darba devējs no saviem līdzekļiem (izņēmuma kategorijām – no reālās darba algas)

 Ja darba ņēmējam ir vairāki darba devēji, darba ņēmēja ienākumi tiek summēti:

−        Ja darba ņēmējam ir vairāki darba devēji, VSAOI no minimālās algas veic tas darba devējs:

•      pie kura ir iesniegta algas nodokļa grāmatiņa

•      pie kura persona darba ņēmēja statusu ir ieguvusi agrāk

−        Valsts ieņēmumu dienests (VID) elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS) nodrošina atzīmi, kuram darba devējam ir jāveic VSAOI no minimālās algas

−        Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) aprēķina un atmaksā pārmaksātās VSAOI

 

N.B.! Darba ņēmēja ienākumu summēšana netiek piemērota attiecībā uz darba ņēmēja gūtajiem ienākumiem mikrouzņēmumā. Ja darba ņēmējs kļūst par mikrouzņēmuma darbinieku, VID vienas darba dienas laikā VID EDS paziņo darba devējam, kas nodokļus maksā vispārējā režīmā, ka obligātās iemaksas veicamas vispārējā kārtībā – t.i., VSAOI objekts ir visi algotā darbā aprēķinātie ienākumi, no kuriem jāietur iedzīvotāju ienākuma nodoklis, neatskaitot neapliekamo minimumu, nodokļu atvieglojumus un attaisnotos izdevumus, par kuriem nodokļu maksātājam ir tiesības samazināt apliekamo ienākumu.

 Nobeigumā vēršam uzmanību, ka likums “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kas paredz minimālo VSAOI ieviešanu, ir Labklājības ministrijas kompetencē un detalizētākas informācijas saņemšanai aicinām vērsties Labklājības ministrijā.

Savukārt gadījumā, ja vēlaties konsultāciju par nodokļu aprēķinu konkrētajā situācijā aicinām griezties VID, kurš konsultē nodokļu maksātājus konkrētās situācijās.

  Ar cieņu,

 Inese Veinberga

Tiešo nodokļu departamenta

Īpašuma un iedzīvotāju ienākuma nodokļa

Nodaļas vadītājas vietniece

Tālr. (+371) 67083848

E-pasts: inese.veinberga@fm.gov.lv

 

Latvijas Republikas Finanšu ministrija

Smilšu iela 1, Rīga, LV-1919, Latvija

Mājaslapa: www.fm.gov.lv

E-pasts: pasts@fm.gov.lv      


Atbildot uz Lauku Celotajs

Re: Likumdevēji izslēdz gaismu Latvijas laukos

Nosūtīja Lauku Celotajs

Publicējam VID atbildi par kases aparātiem.

Labdien!                                                                                                            

Izskatot Jūsu uzdoto jautājumu elektroniskā veidā, sniedzam šādu informāciju.

Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumu Nr.96 “Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība “5.pielikumā (turpmāk – 5.pielikums) ir uzskaitīti 62 kases aparātu modeļi un modifikācijas, , kuras nodokļu maksātāji par darījumiem saņemtās samaksas reģistrēšanai drīkstēs lietot tikai līdz 2016.gada 31.decembrim.

Savukārt, lai minēto kases aparātu lietotāji varētu turpināt tos lietot pēc 2017.gada 1.janvāra, apkalpojošam dienestam jāveic pārreģistrācija, kuras rezultātā attiecīgais kases aparāta modelis vai modifikācija tiks iekļauta Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā) lietošanai atļauto kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču vai iekārtu sarakstā un pēc tam konkrēta apkalpojošā dienesta apkalpojamo modeļu un modifikāciju sarakstā.

Ar 2017.gada 1.janvāri visi 5.pielikumā iekļautie nepārreģistrētie kases aparātu modeļi un modifikācijas tiks izslēgtas no Valsts ieņēmumu dienesta vienotās datubāzes (reģistra) un to turpmāka lietošana par darījumiem saņemtās samaksas reģistrēšanai nebūs atļauta.

Vienlaikus norādām, ka atbilstoši Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumu Nr.96 “Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība “ 12.2 punktā noteiktajam, ja kases aparāta, hibrīda kases aparāta vai kases sistēmas lietotājs ir pārtraucis ar apkalpojošo dienestu noslēgtā apkalpošanas līguma darbību vai nav pagarinājis tā darbības termiņu (spēkā esību) un noslēdzis jaunu apkalpošanas līgumu ar citu apkalpojošo dienestu, lietotājs 10 dienu laikā par to informē Valsts ieņēmumu dienestu, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmu.

Atgādinām, ka, lietojot kases aparātu, saņemtās samaksas reģistrēšanai drīkst lietot tikai tādu kases aparātu, kura tehniskās prasības atbilst Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumos Nr.95 “Noteikumi par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām” (vai saskaņā ar šo noteikumu 74. un 75.punktu – Ministru kabineta 2007.gada 20.februāra noteikumos Nr.133 “Noteikumi par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām”) noteiktajām prasībām un kas:

1)     ir reģistrēts VID konkrētam nodokļu maksātājam;

2)            nodrošina visu kases čekiem, X un Z pārskatiem noteikto rekvizītu norādīšanu;

3)            noplombēts ar VID stingrās uzskaites plombām tā, lai nebūtu iespējams iejaukties kases aparāta konstrukcijā un programmā.

 

Atbildei ir informatīvs raksturs.

Minētie normatīvie akti ir atrodami VID mājas lapā: www.vid.gov.lv sadaļā Nodokļi

Jautājumus par nodokļu normatīvo aktu piemērošanas kārtību Jūs varat uzdot arī zvanot pa informatīvo tālruni Nr.67120000, gan arī vēršoties pie VID konsultantiem VID Klientu apkalpošanas centrā. Kontaktinformācija ir atrodama VID mājas lapas www.vid.gov.lv sadaļā Kontakti.

 

Ar cieņu

VID konsultante Irina Markova


Atbildot uz Lauku Celotajs

Re: Likumdevēji izslēdz gaismu Latvijas laukos

Nosūtīja Lauku Celotajs

Šeit publicējam VID informāciju par kases aparātiem

 

     Labdien! Valsts ieņēmumu dienests (turpmāk – VID) vērš uzmanību, ka tuvojas 2017.gada 1.janvāris, ar kuru visiem elektronisko ierīču un iekārtu lietotājiem (izņemot Padziļinātās sadarbības programmas dalībniekus un sabiedriskā transporta nozari) jāsāk lietot jaunajām tehniskajām prasībām atbilstošus kases aparātus, hibrīda kases aparātus un kases sistēmas (ierīces un iekārtas). Tā kā šobrīd VID vēl nav reģistrēta neviena ierīce vai iekārta, kas atbilst jaunajām tehniskajām prasībām, tad visus VID vienotajā datubāzē (reģistrā) reģistrētos kases aparātus un kases sistēmas (tajā skaitā Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumu Nr.96 “Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība” (turpmāk – Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumi Nr.96) 5.pielikumā iekļautos kases aparātus) varēs izmantot arī pēc 2017.gada 1.janvāra. Informējam, ka VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā informēs nodokļu maksātājus par iespējām uzsākt lietot attiecīgās grupas elektroniskās ierīces un iekārtas, par kurām būs izsniegts atbilstības apliecinājums par atbilstību jaunajām tehniskajām prasībām. Pēc attiecīgās grupas jaunajām prasībām atbilstošo elektronisko ierīču un iekārtu iekļaušanas VID vienotajā datubāzē (reģistrā), nodokļu maksātājam sešu mēnešu laikā ir jāveic tā lietošanā esošo normatīvajos aktos noteiktajām prasībām neatbilstošo ierīču un iekārtu, nomaiņa. Šajā pārejas periodā Valsts ieņēmumu dienests uzraudzīs ierīču un iekārtu nomaiņas procesu un sniegs nepieciešamās konsultācijas. Papildus informējam, ka informācija par kases aparātiem, hibrīda kases aparātiem un kases sistēmām, kuras VID būs reģistrētas atbilstoši Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumiem Nr.96, tiks publicēta VID tīmekļa vietnē Publiskojamo datu bāzes sadaļā “VID vienotajā datu bāzē reģistrētie kases aparāti un kases sistēmas”.

 


Atbildot uz Lauku Celotajs

Re: Likumdevēji izslēdz gaismu Latvijas laukos

Nosūtīja Lauku Celotajs

LR Saeima ziņo, ka sociālās iemaksas no minimālās algas atceltas http://www.saeima.lv/lv/aktualitates/saeimas-zinas/25452-saeima-atbalsta-mikrouznemumu-nodokla-likmes-palielinasanu-lidz-15-atcel-socialas-iemaksas-no-minima .

Vēlreiz paldies LC valdei, īpaši Zanei Vaivodei un visiem LC biedriem, kuri iesaistījās jautājuma risināšanā!