Kases aparāta lietošana pasākumos viesu mājas teritorijā

Kases aparāta lietošana pasākumos viesu mājas teritorijā

Nosūtīja Lauku Celotajs
Atbilžu skaits: 2

Asociācijas "Lauku ceļotājs" saimnieki ir izvirzījuši jautājumu, vai obligāti nepieciešams lietot kases aparātu, rīkojot pasākumu savā viesu mājas teritorijā. Atbildi lūdzām VID.
Jautājums: "Viesu māja, sev piederošā teritorijā, rīko vienreizēju publisku kultūras pasākumu. Vietējā pašvaldība atļauj rīkot šādu pasākumu un veikt tirdzniecību ar dažāda veida pārtikas, alkohola un rūpniecības precēm.
Viesu mājai ir telpas ēdināšanai, bāra precēm ir licence alkohola tirdzniecībai telpās, ir reģistrēts kases aparāts. Lai nodrošinātu viesu ātrāku apkalpošanu bez drūzmēšanās, vēlamies paralēli iekštelpām tirdzniecību veikt arī ārpus telpām - pagalmā. Viesu mājas darbinieki tirgotu: saldējumu (ne pašu ražoto), savā virtuvē gatavotus ēdienus (šašliks ar piedevām, desiņas ar kāpostiem, pīrāgi un smalkmaizītes u.c.), bezalkoholiskos dzērienus, kafiju, izlejamo alu. Preci, kuru tirgotu pagalma tirdzniecības punktos, tirgotu bez kases aparātiem (nav tik daudz kases aparātu, kā arī darbinieku, kas mācētu ar tiem veikli darboties). Prece darbiniekam pārdošanai tiktu izrakstīta ar pavadzīmi un dienas beigās ieņēmumi tiktu iegrāmatoti. Uzņēmums nevēlās savā pagalmā nezināmus izbraukuma tirgotājus, par kuru produkcijas kvalitāti un pieklājīgu pārdošanas kultūru nevar būt pārliecināti.
Ja šāda tirgošanās ir pieņemama, tas būtu ļoti pretimnākoši lauku uzņēmējiem. Ja tas ir nepieļaujami, lūdzu iesakiet, kā praktiski rīkoties."

Atbildot uz Lauku Celotajs

Atbilde: Kases aparāta lietošana pasākumos viesu mājas teritorijā

Nosūtīja Lauku Celotajs

Labdien!    

Izskatot Jūsu uzdoto jautājumu elektroniskā veidā, sniedzam šādu informāciju.

 

Kases aparātu lietošanas kārtību, kā arī darījumu apliecinošo dokumentu veidus nosaka Ministru kabineta 2.05.2007.gada noteikumi Nr.282 “Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība” (turpmāk – MK noteikumi Nr.282).

Nodokļu maksātājam galvenokārt jāatceras, ka, saņemot no darījuma partnera (pircēja, klienta) samaksu par pārdotajām precēm un sniegtajiem pakalpojumiem skaidrā naudā, ar maksājumu kartēm, dāvanu kartēm vai citiem maksājumu apliecinājumiem, saņemtā samaksa ir reģistrējama kases aparātā, darījumu partnerim izsniedzot kases čeku.

Tikai atsevišķos gadījumos (MK noteikumu Nr.282 70., 71.un 72.punkts) ir pieļaujama kases aparātu nelietošana saņemtās samaksas reģistrēšanai. Šajos izņēmuma gadījumos kā samaksu apliecinošs dokuments ir izsniedzama VID reģistrēta kvīts, VID reģistrēta biļete vai cits noteikts samaksu apliecinošs dokuments.

Tā kā Jums notiks preču piegāde - pārdošana, bet šī pārdošana nav pielīdzināma pārdošanai mazumtirdzniecībā ielu tirdzniecības vietās, ir secināms, ka konkrētajā situācijā nav iespējams piemērot atbrīvojumu no kases aparāta lietošanas, apliecinot darījumu ar Valsts ieņēmumu dienestā reģistrēto kvīti.

Tādējādi ir jālieto kases aparāts apliecinot darījumu ar kases čeku.

MK noteikumu Nr.282 5.punktā noteikts, ka lietotājs nodrošina saimnieciskās darbības veidam atbilstošas konstrukcijas kases aparāta iegādi un lietošanu nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanai katrā pastāvīgajā darbības vietā (struktūrvienībā) vai ārpus pastāvīgās darbības vietas (struktūrvienības).

Vienlaikus norādām, ka izvēloties saimnieciskajai darbībai atbilstošas konstrukcijas kases aparātu (piemēram, pārvietojamu, ar vienkāršu un ērtu funkcionalitāti), kases aparāta lietošana neradīs papildu slogu, kā arī nepaildzinās apkalpošanas laiku un kvalitāti, jo pārnēsājamie kases aparāti darbojas no autonoma enerģijas avota (t.i., tie nav jāpieslēdz elektrotīklam). Turklāt MK noteikumi Nr.282 neaizliedz lietošanai Valsts ieņēmumu dienestā reģistrēt kases aparātu, kas ir iznomāts uz noteiktu laiku.

Atbildei ir informatīvs raksturs. Nodokļu normatīvie akti atrodami VID mājas lapā: www.vid.gov.lv sadaļā Nodokļi.

Jautājumus par nodokļu normatīvo aktu piemērošanas kārtību Jūs varat uzdot arī zvanot pa informatīvo tālruni Nr. 67120000, gan arī vēršoties klātienē pie VID konsultantiem VID apkalpošanas centros. Kontaktinformācija ir atrodama VID mājas lapas  www.vid.gov.lv sadaļā Kontakti.

Ar cieņu

VID konsultante S.Skripņika

 

Atbildot uz Lauku Celotajs

Atbilde: Kases aparāta lietošana pasākumos viesu mājas teritorijā

Nosūtīja Jānis Lācis

Interesanti, ka VID teorētiskie skaidrojumi ir tālu no reālās dzīves. Nu nepirks visi mazie viesu nami n-tos kases aparātus pāris pasākumiem gadā. Protams, kases aparātu tirgotāji dabūtu uzvārīties, bet viesu nama īpašniekam būtu jāatver kredit līnija tieši priekš kases aparāta iegādes.

Vēlētos dzirdēt skaidrojumu tam, kurās situācijās tad ir pieļaujama kvīšu lietošana vai vispār nekādu dokumentu neizsniegšana un iegrāmatošana pēc iztirgotā. Neviens saldējuma tirgotājs vai bulciņu tirgotājs gadatirgos nekad nedod nekādus čekus vai kvītis, tikai atzīmē (labākajā gadījumā) savā blociņā kaut ko.