Izplatīšana un loģistika: zaļie principi vietējos pārtikas un dzērienu izplatīšanas modeļos. Kā ilgtspējīgi izplatīt vietējos ēdienus un dzērienus.
Dažādi izplatīšanas kanālu veidi
Vietējie pārtikas ražotāji un lauksaimnieki galvenokārt ir mazie vai vidējie ģimenes uzņēmumi, kas pārdošanu organizē, sazinoties ar klientiem klātienē vai pa tālruni. Parasti produkcija tiek izplatīta tikai tuvākajā apkārtnē. Vietējie pārtikas izplatīšanas modeļi galvenokārt ir vērsti uz patēriņa tirgu – attiecībām starp uzņēmumiem un ikdienas patērētājiem (Business to Consumers – B2C).
Popularitāti sāk iegūt vietējie pārtikas tirdzniecības tīkli, lai sadarbotos mārketinga un informācijas apmaiņas jomā un meklētu jaunas attīstības iespējas. Ilgtspējīgs pārtikas produkcijas realizācijas tīkls ir uzņēmums vai organizācija, kas aktīvi darbojas ar noteiktu pārtikas produktu mārketingu, izplatīšanu un loģistiku. Šādā tīklā parasti sadarbojas vietējie un reģionālie ražotāji, lai stiprinātu savu uzņēmējdarbību, nodrošinot klientu vajadzību un prasību apmierināšanu, tai skaitā, bizness-biznesam B2B līmenī (Business to Business). Jāatzīmē, ka B2B viena no galvenajām mērķa grupām ir HoReCa (Hotel/ Restaurant/ Café – viesnīcas, restorāni un sabiedriskās ēdināšanas) uzņēmumi.
Izplatīšanas kanāls ir mārketinga, produktu izplatīšanas un pārdošanas kanāls. To klasifikācijas galvenās formas ir sadalītas garumā vai ķēdē, pārdošanas dinamikā izmantotajā tehnoloģijā un sistēmas organizācijā. Parasti uzņēmiemiem trūkst kapitāla vai tehniskās zināšanas un ražošanas jaudas vai citu resursu, lai darbotos vienatnē. Iespējams, ka uzņēmumi baidās riskēt vai arī redz ieguvumus sev, apvienojot spēkus ar citiem uzņēmumiem.Tāpēc visbiežāk praksē tiek izmantotas horizontālās mārketinga sistēmas – daudzi uzņēmumi ir gatavi apvienot spēkus uz līguma pamata, lai kopīgi attīstītu jaunas mārketinga iespējas.
Pastāv iedalījums tiešajos un netiešajos izplatīšanās kanālos. Tiešais izplatīšanas kanāls – uzņēmums piegādā savus produktus galapatērētājam, neizmantojot starpniekus. Tas nozīmē, ka uzņēmumam jāveic visi savu produktu mārketinga, uzglabāšanas, pārvadāšanas un mārketinga uzdevumi. Ja Jūs pārdodat tikai pakalpojumus, tad visefektīvāk ir izmantot tikai tiešos izplatīšanas kanālus. Netiešais izplatīšanas kanāls nozīmē izmantot starpnieku palīdzību. Tie var būt gan vairumtirgotāji, gan mazumtirgotāji.
Izplatīšanas kanālus var klasificēt arī pēc tirdzniecības tehnoloģijām: tradicionālie izplatīšanas kanāli (fiziskā telpa); automatizētie izplatīšanas kanāli (produktu tirdzniecības automāti); audiovizuālie izplatīšanas kanāli (pārtikas piegāde mājās) vai elektroniskās izplatīšanas kanāli (pirkumi internetā).
Jaunu tirdzniecības kanālu izveidošana un attīstība uzņēmumiem bizness-biznesam vidē (B2B) ir iespējama, izmantojot maza mēroga vietējos pārtikas tīklus, attīstot sadarbību un palielinot produktu vērtību pēc iespējas īsākā piegādes ķēdē. Šiem uzņēmumiem bieži vien nav iespējas pārdot savu produkciju lieliem vairumtirdzniecības uzņēmumiem vai lielveikalu ķēdēm, jo ir ierobežoti ražošanas apjomi un augstākas cenas, ja salīdzina ar lielajiem ražotājiem. Iespējams, ka Jūsu uzņēmums var attīstīt tādus izplatīšanas kanālus kā HoReCa, kulinārijas tūrisms, specializētie veikali vai sabiedriskā ēdināšana.