Zaļā saimniekošana

Vai „zaļums” var maksāt dārgāk, nekā parasts tūrisma piedāvājums? Jā, ja izdodas sasniegt atiecīgo mērķa grupu, kurai tas ir svarīgi. Apzinoties, ka ilgtspējīgus tūrisma produktus izvēlas tā sabiedrības daļa, kas ir izglītota vides un sociālās atbildības jautājumos, kā arī maksātspējīga, uzņēmējam ir jāveido inteliģents ilgtspējīgs produkts, kurā līdzsvarojas „zaļie” principi un godīga peļņa.


Darbinieku iesaistīšana

Lai gūtu panākumus, „zaļajai” saimniekošanai ir jābūt uzņēmuma saimnieku un darbinieku pārliecības pamatā. Ja uzņēmums ir saņēmis vides vai ilgtspējas sertifikātu, ir svarīgi, lai ikviens uzņēmumā strādājošais apzinās, ko tas prasa ievērot ikdienas praksē, lai ir motivēts šīs prasības īstenot un apmācīts, kā to veikt. Caur darbiniekiem sertifikāta prasītie kritēriji – resursu taupīšana, kvalitatīvu vietējo produktu izmantošana, utt. tiks patiešām īstenoti visā uzņēmuma darbībā un panāks vēlamo ekonomisko efektu.

 

Pareizas cenas noteikšana

Cena jāaprēķina, ņemot vērā visus patiesos izdevumus tā, lai pakalpojums atmaksājas un dod peļņu. Pretējā gadījumā agri vai vēlu nāksies kaut ko mainīt vai samazināt pašā pakalpojumā, lai nerastos zaudējumi, taču no tā cietīs kvalitāte. Nav pareizi pārdot lētāk, ja objektīvi izrēķinātā pakalpojuma cena šķiet pārāk augsta. Šādos gadījumos ir jāatrod veiksmīgs kompromiss.

 

Cenas pamatojums

Klientu izvēli bieži ietekmē cena. Ir jāspēj paskaidrot, kāpēc jūsu pakalpojums, ir dārgāks. Piemēram, jūsu uzņēmums izmanto videi draudzīgas tehnoloģijas, ziedo labdarībai vai iesaistās vietējos sociālos projektos. Izvēloties šāda tūrisma uzņēmuma pakalpojumus, klientiem ir iespēja just gandarījumu, realizējot savu sociālo un vides atbildību.

 

Cenas atbilstība pakalpojumam

Piedāvājumam ir jāatbilst mērķa grupu vajadzībām un cenai jābūt reālistiskai. Ja jūsu produkts ir ilgtspējīgs un sniedz tūristiem tik tiešām īpašu pieredzi, iespējams, viņi uzskatīs cenu par atbilstošu. Tomēr, ja cena būs neadekvāti augsta vai pakalpojuma kvalitāte nepietiekama, šādu produktu pārdot neizdosies.

 

Pareizs līdzekļu ieguldījums

Attīstot produktu un mārketingu, vairāk ieguldiet tajos ilgtspējas aspektos, kuri veido interesantu un pieprasītu tūrisma pieredzi. Pārdošanas arguments ir nevis ilgtspēja, bet gan pievienotā vērtība, ko tā dod tūrisma produktam. Citiem vārdiem – ir „jāiepako” produktā un jāpārdod tie ilgtspējas aspekti, pēc kuriem ir pieprasījums.


Produkta pielāgošana

Veidojiet tādus tūrisma produktus, kurus var elastīgi un viegli pielāgot dažādu tirgu un mērķa grupu vajadzībām – dažādiem vecumiem, dažādiem fizisko spēju līmeņiem (piemēram, dažāda garuma un grūtības pakāpes dabas takas). Tādā veidā paplašināsies mērķa grupas. Pielāgojamība nenozīmē, ka jāveido universāls piedāvājums „visiem”, bet gan tāds piedāvājums, kas ar nelieliem pielāgojumiem vai mārketinga akcentiem atbilst dažādu mērķa grupu vajadzībām.


Darbs ar pārdevējiem

Rīkojiet iepazīšanās pasākumus tūroperatoriem, aģentiem, informācijas centru darbiniekiem un citiem pārdošanā iesaistītajiem, uzsverot un izskaidrojot ilgtspējas aspektus jūsu piedāvājumā. Viņiem būs vieglāk pārdot jūsu produktu, ja viņi to labi pārzinās un zinās, ka uz jums sadarbībā var paļauties.


Tūroperatoru piesaiste

Meklējot sadarbības partnerus, ir jāvēršas pie tādiem tūroperatoriem, kas specializējušies ilgtspējīgu tūrisma produktu pārdošanā un balsta savas programmas uz vietējo vērtību iepazīšanu. Ir svarīgi izprast tūroperatoru vajadzības, un tām atbilstoši pielāgot savu piedāvājumu. Šāda attieksme liks viņiem jums uzticēties un veidot regulāru sadarbību, kas, savukārt vairo finansiālo ilgtspēju.

Tūroperatoriem ir svarīgas šādas prioritātes, lai iekļautu vietējos tūrisma produktus savās programmās:

PRODUKTA ASPEKTS:

  • tūrisma uzņēmējs ir uzticams, profesionāls partneris
  • cena un peļņa
  • interesanta, savdabīga pieredze tūristiem
  • pakalpojumu kvalitāte
  • atrašanās vieta un pieejamība
  • ilgtspēja
  • drošība

VESELĪBAS UN DROŠĪBAS ASPEKTS:

  • produktam ir jāatbilst tās valsts likumdošanai, kurā klienti no tūroperatora pērk šo produktu

PĀRDOŠANAS ASPEKTS:

  • piedāvātais produkts atbilst tūroperatora mērķa tirgum
  • cena un peļņas iespējas
  • veselība, drošība, apdrošināšana