Mācību modulis: Mārketings un komunikācija
Ilgtspējas informācija mārketinga kanālos
Populārākie un vērtīgākie mārketinga informācijas kanāli lauku tūrisma uzņēmumiem ir:
- sociālie tīkli un platformas, piemēram, Facebook, Instagram, Youtube
- saimniecības mājas lapa
- informācija organizācijās – reģionālajās un nacionālajās tūrisma un lauksaimnieku organizācijas
- informācija vietējā un reģionālajā presē, reģionālā TV, pie citiem uzņēmējiem
Sociālie tīkli un platformas ir ērti, lai parādītu aktualitātes saimniecībā, tai skaitā, jūsu centienus ilgtspējas labā. Sociālajos tīklos var atspoguļot ne tikai jaunumus tūrisma piedāvājumā, bet arī uzlabojumus saimniecībā – piemēram, uzstādīts saules kolektors vai saņemts ekosertifikāts, saimnieku iesaistīšanās vietējos dabas aizsardzības projektos, utt. Ir svarīgi informēt ne tikai par videi draudzīgu rīcību jūsu uzņēmumā, bet arī tā ietvaros sasniegto – kādi ir rezultāti un ieguvumi no konkrētām videi draudzīgām rīcībām.
Mājas lapa ir nepieciešama, lai sniegtu pamatiformāciju, kura nemainās vai mainās reti, piemēram, tradicionālā sadaļa „Par Mums” rada uzticamību, atspoguļojot saimniecības vēsturi un pirmsākumus, iepazīstinot ar saimniekiem. Mājas lapā var izveidot arī atsevišķu sadaļu, kurā apraksta saimniecības mijiedarbību ar vidi un dabu, pasākumus un ieguldījumu, lai novērstu negatīvu ietekmi.
Sniedzot intervijas presē, TV, ir vērts stāstīt arī par konkrētiem videi un cilvēkam draudzīgiem aspektiem un „zaļo” praksi jūsu uzņēmumā.
Jebkura mārketinga informācija ir jāsniedz atbildīgi. Neprecīzi reklāmas solījumi attiecībā uz kvalitāti, ērtībām, apkārtni un vidi bieži vien ir cēlonis klientu sūdzībām un neapmierinātībai. Ir svarīgi, ka komunikācijas materiāli sniedz pareizu priekšstatu par reklamēto vietu, jo tas ļauj klientiem izvēlēties atbilstoši viņu vajadzībām un interesēm. Jebkuras komunikācijas saturam ir jābūt aktuālam. Uzņēmējam ir jāseko līdzi savai informācijai publiskajā telpā un laicīgi tā jāaktualizē. Piemēram, klienti, kuri paši ievēro bezatkritumu dzīvesveidu, jutīsies vīlušies, ja ievēros, ka ekosertificētā viesu namā atkritumu apsaimniekošana neatbilst solītajam.
Vienlīdz svarīga ir viesu ilgtspējīgas izvēles
veicināšana, sniedzot attiecīgu informāciju, piemēram:
- iespējas nokļūt pie jums ar sabiedrisko transportu,
- informācija par apkaimi – citu uzņēmēju un mājražotāju piedāvājumu, kas papildina jūsējo,
- informācija par vietējām kultūrvēstures un dabas vērtībām – piemēram, atrašanās aizsargājamā dabas teritorijā vai unikālā etniskā apvidū (piem., suitu, lībiešu kultūrtelpa).
- ieteikumi par videi draudzīgu izturēšanos jeb „Zaļie padomi”, kas informē par pareizu rīcību konkrētās situācijās.
Piemērs: zemnieku saimniecība "Kaņepītes", Latvija
Saimniecība audzē BIO graudus un ražo no tiem BIO produkciju. Savā mājas lapā saimniecība skaidro BIO pārtikas audzēšanas un ražošanas īpatnības, atšķirību no parasti audzētās pārtikas.
https://www.kanepites.lv/?fbclid=IwAR0fMWBU5k5JT_72GA8aPi79mAPZ8IYXGiJKm3GjXj9yWy_tSfOtCLOei40#bio-partika

Facebook lapā saimnieki informē par aktualitātēm, iespējām iegādāties BIO produkciju, komunicē ar interesentiem.
https://www.facebook.com/KanepitesSaimniecībai ir arī savs instagram konts:
https://www.instagram.com/zs_kanepites
