Mācību modulis: Mārketings un komunikācija
Iesaistītās puses
Kā darīt sabiedrībai zināmu, ka esat atbildīgs un videi draudzīgs uzņēmums?
Komunikācija ir divpusējs process, kur
sūtītāja vēstījums saņēmējam jāsaprot tādā veidā, kā tas domāts. Efektīvas
komunikācijas pazīmes ir:
- Mērķa skaidrība: pašam vēstījuma sūtītājam ir skaidri jāzina, ko viņš vēlas pateikt.
- Reakcija: par to, vai vēstījuma saņēmējs ir sapratis vēstījumu tādā veidā, kā tas domāts, var spriest pēc saņemtās reakcijas.
Uzņēmuma komunikācijai ir vairākas mērķa grupas:
1. Uzņēmuma darbinieki
Sistemātiska un skaidra uzņēmuma iekšējā komunikācija ir ļoti svarīga. Uzņēmējam jānodrošina, ka darbinieki izprot ilgtspējas principus un ir motivēti tos īstenot ikdienas praksē, uzņēmuma saimniecībā un klientu apkalpošanā. Darbiniekus nepieciešams regulāri informēt par visu, kas saistīts ar uzņēmuma ilgtspējas pasākumiem gan praktiskajā darbībā, gan komunikācijā.
2. Sadarbības partneri
Veidojot sadarbību ar tūroperatoriem un citiem sadarbības partneriem, jāņem vērā, ka mūsdienās arvien vairāk uzņēmumu visās nozarēs, arī tūrismā, seko ilgtspējas principiem un attiecīgi izvēlas arī pakalpojumu sniedzējus visā piegādes ķēdē. Piemēram, tūroperatoriem, kas ieguvuši „Travelife” ilgtspējas sertifikātu, ir jāievēro šī sertifikāta prasība izvēlēties sadarbībai tādus tūrisma pakalpojumu sniedzējus, kuri strādā saskaņā ar ilgtspējas principiem. Pakalpojumu sniedzējam ir nepieciešama atpazīstamība, kas ļauj tūroperatoram saprast un izvērtēt, vai attiecīgais pakalpojumu sniedzējs ir atbilstošs partneris sadarbībai. Ja tūrisma uzņēmējs ir informēts par prasībām, kuras ir saistošas tūroperatoram, tad viņš var sniegt nepieciešamo informāciju par savu uzņēmumu, veikt attiecīgus uzlabojumus savā darbībā un panākt labāku sadarbību, iegūstot vairāk rezervāciju no attiecīgā tūroperatora.
3. Mārketinga partneri
Pozicionējot savu uzņēmumu kā videi draudzīgu, lauku tūrisma uzņēmējs ir ieguvējs tad, ja arī attiecīgais pagasts, novads, tūrisma reģions un valsts popularizē sevi kā videi draudzīgu, ilgtspējīgu, „zaļu” galamērķi un balsta savas mārketinga kampaņas attiecīgajās vērtībās. Šādā gadījumā plašāka mēroga mārketinga spēlētāji veido kopējo tēlu, kuru iemieso un ļauj tūristiem pieredzēt tiešo pakalpojumu sniedzēji – mazie uzņēmumi.
4. Sabiedrība
Sabiedrībā pieaug izpratne par vides un sociālās atbildības jautājumiem, mainās attieksme un izturēšanās. Liela sabiedrības daļa ikdienā praktizē un kā pašsaprotamu uztver atkritumu šķirošanu, ūdens un enerģijas resursu ekonomēšanu, videi draudzīga transporta izmantošanu. Lauku tūrisma uzņēmējam jāprot parādīt, ka uzņēmums iet līdzi laikam un dod klientam iespēju savus videi draudzīgos paradumus piekopt arī brīvdienu vietā, papildu sniedzot arī lauku videi raksturīgās iespējas – vietējā pārtika, videi draudzīgas aktivitātes. Mārketinga komunikācijā ir ieteicams uzsvērt arī videi draudzīgas tehnoloģijas, kuras izmantojat savā uzņēmumā, piemēram, pasīvā māja, atjaunojamās enerģijas izmantošana, utt. Komunikācijā ar sabiedrību uzņēmējam ir jāspēj parādīt, kādā veidā konkrēti viņa pakalpojums ir „zaļš”, videi draudzīgs, ilgtspējīgs, kāds ir ieguvums videi.
Piemērs: "Holt Gård" atvērtā saimniecība, Norvēģija
https://www.visitnorway.com/listings/holt-farm/201712
„Holt Gård” ir mājīga, neliela lauku māja un kafejnīca ar jauku pagalmu, piemājas dārzu un mājdzīvniekiem. Saimniecībā ražo bioloģisko pārtiku - dārzeņus, olas, pienu un gaļu, kā arī nedaudz augļus un ogas sulām un ievārījumiem. Saimniecība apmeklētājiem ir atvērta katru svētdienu. Kafejnīcā var iegādāties svaigi ceptu picu un mājas saldējumu (sezonā). Tiek pasniegti ēdieni galvenokārt no bioloģiski ražotiiem un saimniecībā audzētiem produktiem. Apmeklētāji var izbaudīt lauku dzīvi, apskatīt mājdzīvniekus, doties izjādēs.
Savā Facebook lapā
saimniecība komunicē ar video palīdzību, rādot dažādas epizodes ar
mājdzīvniekiem un lauku saimniecībai raksturīgu dzīvesveidu.
https://www.facebook.com/pg/www.holtgard.no/videos/?ref=page_internal